Jak si správně vybrat košili?
Košile byly již odpradávna nedílnou součástí pánského šatníku. I v dnešní
době se těší velké oblibě.
Při výběru správného typu košile je dobré přihlížet k příležitosti, ke které si
košili pořizujete, zvolit střih vhodný k Vaší postavě a s tím spojený odstín
košile.
- Existují zásady, kterými byste se měli při výběru košile řídit:
-
- V případě pořízení košile do obleku můžete zvolit nejen jednobarevné, ale také košile s jemným decentním vzorem jako je kostka nebo tenký proužek. Rukáv košile by měl být o 1 cm delší než délka rukávu saka. Do tmavého obleku můžete zvolit i pastelové odstíny, které oblek oživí.
- Pokud se jedná o formální akci s doprovodem, slaďte odstín košile s odstínem šatů partnerky.
- Volně nosit košili na kalhotách můžete jen v případě, máte-li košili kratší a vypasovanou, neboli slim fit.
- Pod světlou košilí je vhodné oblékat světlý nátělník. V případě, že by však nátělník pod košilí prosvítal, raději si ho vůbec neberte.
- Důležité je dbát na kvalitu materiálu, ze které je košile ušitá, ale i na detaily, jako límce, střihy, knoflíky a kapsy. Kvalitní košile mohou být ušité z čisté bavlny, ale dnes již také z moderních směsových materiálů, které mají navíc tu výhodu, že se méně krčí. Košile Vám musí být na omak příjemná. V létě zvolte lehčí a jemnější materiál, v zimě zase naopak hrubší a robustní texturu.
- Pokud je to možné, vždy při nákupu košili vyzkoušejte.
Jak zvolit správný typ košile.
Na trhu existuje několik typů košil. Rozdělujeme je na společenské, pro volný čas a případně ještě luxusní a svatební.
- Společenské košile:
- a) Formální košile
-
- Barvu této košile zvolte bílou. Je nepříhodná pro akce, kde je nutné mít smoking, frak či žaket. I u těchto košil je výhodou pohodlný moderní směsový materiál, mnohem déle Vám tak vydrží upravený a nepomačkaný vzhled.
- Vybírejte košili s klasickým (úzkým) límečkem, výjimkou je zvolení stojatého límečku v případě, že se rozhodnete pro motýlka nebo sáhnete po fraku.
- Skvělým doplňkem formální košile mohou být i manžetové knoflíčky. Tyto knoflíčky vybírejte tak, aby ladily s ostatními doplňky, jako hodinky, opasek nebo spona na kravatě.
- b) Business košile
-
- Odstín košile můžete zvolit klasicky bílý, smetanový nebo světle modrý, ale také různé pastelové světlé barvy, nebo se vzorem jako tenký proužek či kostka. Materiál košile zvolte 100 % bavlnu či moderní směsové tkaniny (60 % bavlna, 40 % polyester) např. od firmy AMJ.
- Límeček u tohoto typu košile není předepsán. Máte-li kulatý obličej, doporučuje se klasický límeček. Je možné ho nosit s jedním nebo dvěma knoflíky rozepnutými. Pro oválný obličej je vhodnější široký límeček. Tuto košili lze nosit bez kravaty a s jedním rozepnutým knoflíkem.
- Vhodným doplňkem je kravata, při jejímž výběru se nemusíte striktně držet formálnosti a můžete zvolit různé barevné kombinace. Pokud máme košili s klasickým límečkem, uvážeme kravatu na jednoduchý uzel. U širokého límečku uvazujeme kravatu na široký uzel.
- Pod světlou košilí je vhodné oblékat světlý nátělník. V případě, že by však nátělník pod košilí prosvítal, raději si ho vůbec neberte.
Jedná se o košile určené do společnosti nebo zaměstnání, jde o typ formální a business.
- Košile pro volný čas:
- a) Sportovní a vzorované
-
- U těchto košil se dbá na komfort nošení, svobodu pohybu a k tomu se volí vhodný materiál, nejčastěji 100 % bavlna.
- Často bývají ve vzoru kostky např. u značky Greed.
- b) Flanelové a manšestrové
-
- Tento typ košil byl velmi oblíbený již před lety a stále je. Jsou šité ze 100 % bavlny.
- Ani tady se při výběru nekladou meze fantazii.
Nosíte rádi košile i na neformální setkání? Pokud ano, je tento typ košile ideální právě pro Vás. Při výběru volnočasové košile můžete povolit uzdu své fantazii, není zde předepsána barva, tvar, vzor ani druh límečku. Styl těchto košil je však uzpůsoben tak, aby je bylo možné nosit i na formálnější schůzky nebo do zaměstnání, kde není vyžadován oblek. Většinou se nosí bez kravaty. Tyto košile dělíme na sportovní, vzorované, flanelové a manšestrové.
Jak zvolit správný střih košile.
Střih košile se volí podle postavy nebo podle toho, v jakém střihu se muž cítí dobře. Košile by se Vám neměla rozevírat v místech knoflíků nebo být zbytečně napasovaná v kalhotách. Proto je nutné, abyste zvolili vhodný střih košile.
- Jedná se o tyto střihy:
- a) Slim fit
-
- Zúžený střih, vhodný pro mladé muže nebo pro muže se štíhlou postavou. Může se nosit i volně přes kalhoty.
- b) Klasický (regular fit)
-
- Tento střih je vhodný pro muže s bříškem nebo pro ty, kteří mají rádi volné košile.
Nesmí chybět ani správná péče.
Je velmi důležité, abyste se o košile starali pečlivě, získáte tím jejich delší životnost. Těchto pár rad by Vám mělo ulehčit práci.
- Praní, sušení a žehlení:
- a) Před praním
-
- Vždy si zkontrolujte kapsy košile a veškeré předměty vyjměte. Pokud máte na košili vysouvací výztuhu límečku, odstraňte ji před vložením do pračky. Přehnuté rukávy musí být vždy narovnané, stejně jako límeček. Pokud je na košili skvrna od jídla či od potu v podpaží, je vhodné na něj před praním aplikovat speciální odstraňovač skvrn. Sundejte manžetové knoflíčky a otočte košili na rub. Otočením si zajistíte lepší dostupnost pracího prostředku ke skvrnám v podpaží a knoflíky nebudou poškrábány. Knoflíky by měly být zapnuté, aby si košile zachovala svůj tvar
- b) Praní a sušení
-
- U bílé košile zvolte kvalitní práškový prací prostředek pro bílé prádlo. Pro barevné a černé košile je vhodnější prací gel. Pro odstranění skvrn při praní v pracím gelu je vhodné nanést na ně zvlášť vrstvu tohoto gelu nebo odstraňovač skvrn. Bílé a tmavé košile perte vždy zvlášť. Pračku naplňte maximálně do 2/3 (odpovídá počtu asi 6 košil). Zvolte program pro šetrné praní s maximální teplotou 40 °C. Košile se nedoporučují sušit v sušičce z důvodu narušení vlákna (hlavně u bavlněných košil) a tím zkrácení jejich životnosti. Košile sušte na sušáku nebo na širokých plastových ramínkách (košile se při sušení na ramínku krásně rozprostře a tolik se nepomačká).
- c) Žehlení
-
- Vždy je potřeba, abyste košili vyžehlili. Pro usnadnění žehlení je lepší, aby košile byla ještě vlhká. Nestihnete-li košili vyžehlit před úplným uschnutím, můžete si pomoci rozprašovačem s vodou a před žehlením lehce pokropit. Při žehlení začněte límečkem a pokračujte směrem dolů. Košile skladujte nejlépe na širokých ramínkách. Nemáte-li dostatek ramínek nebo prostoru, poskládejte je a uskladněte vždy nahoru tak, aby na ně nepřišlo už žádné oblečení. V takovém případě by se košile pomačkaly.
Login and Registration Form